Biofeedback - Altın Oran Akademi

Siteden

14 Ocak 2018 Pazar

Biofeedback


Biofeedback uygulaması, bireye uzun, kaliteli ve sağlıklı yaşamın yolunu açar. 

Biofeedback, kişinin vücudunda istemsiz olarak ortaya çıkan bazı tepkileri kontrol edebilmesini temel alan bir tekniktir. Bu uygulama ile vücut sıcaklığı, kan basıncı, solunum hızı, nefes miktarı ve kas gerginliği, bir bilgisayar programı ve cihaz yardımı ile kontrol edilir. Normalde kişi bu süreçlere müdahale edemezken, biofeedback yardımıyla bunları kontrol edebilir hale gelir.

Kişi kan basıncını ve kalp ritmini biofeedback uygulaması ile düzenleyebilir. Uygulama sırasında Nefes Kemeri denilen aparat kişinin karın bölgesine bağlanarak, kişinin solunum hızı ve nefes derinliği tespit edilerek bilgisayar ekranından kişiye geribildirim olarak verilir. Ekranda oluşturulan görseller yardımıyla kişi solunum hızını ayarlamayı öğrenir.

Yaşam içinde karşılaştığımız bir çok olay ve deneyimin sonucunda oluşan stres, insan vücudunda büyük tahribatlara yol açmaktadır. Solunum egzersizleri ile kişi stresi yönetebilir. Doğru nefes almak, vücutta birçok farklı süreci de olumlu etkileyerek, stresin yol açtığı olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Bu açıdan biofeedback uygulaması stresle baş etmek için etkili bir yöntemdir. Uygulamanın en iyi yanlarından biri de kısa sürede sonuç vermesi ve bu sonucun vücut tarafından kalıcı olarak öğrenilmesidir.