SAĞLIKLI YAŞAM DANIŞMANLIĞI - Altın Oran Akademi

Siteden

15 Ocak 2018 Pazartesi

SAĞLIKLI YAŞAM DANIŞMANLIĞI


Sigarayı Bırakma, Zayıflama. Kilo Kontrolü.Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı 

 Sigarayı Bırakma, Zayıflama. Kilo Kontrolü konularında danışmanlık ve yüksek başarı oranı

 Duruş bozukluklarına bağlı bel, sırt ve boyun ağrılarına karşı POZİSYONEL SAĞLIKLI YAŞAM KOÇLUĞU

 Sigara ve kilo sağlıklı ve konforlu bir hayatın önündeki en önemli engellerdir. Kilo kontrolü, zayıflama, obesite ile mücadele ve sigarayı bırakma konularında yapılan danışmanlık size mutlu yaşamın anahtarını sunuyor. Sigarayla savaşı 10 yılı aşkın süredir başarılı bir şekilde devam eden Dr. Sibel Akkol artık fazla kilolarla baş etmenize de yardım ediyor. "Sigara içenlerin %70’i bırakmak istiyor ve her yıl sadece %40’ı bırakma girişiminde bulunuyor. Destek almadan sigara bırakma girişimlerinin çok büyük kısmı sigaraya tekrar başlamakla sonlanıyor.

Desteksiz sigarayı altı ay bırakmış kalabilme oranı ancak %3-5 arasındadır. Sigara bırakma girişimlerinin %80’i ilk bir ay içinde tekrar sigaraya başlamakla sonuçlanıyor. Sigara bağımlılığının fiziksel kısmının nedeni nikotindir ve nikotin alınmadığında huzursuzluk, konsantrasyon güçlüğü, anksiyete, depresyona eğilim, iştah artışı gibi yoksunluk belirtileri ortaya çıkar.

Bu semptomlar zamanla azalarak kaybolsa da sigara bırakma sürecinin ilk haftalarında en yoğundur. Sigara bırakma başarısızlığının temel nedeni bu yoksunluk semptomlarıdır. Bırakanların farmakolojik tedavi ile desteklenmesi bırakma başarısını artırır. Fiziksel bağımlılık ne kadar yüksekse farmakoterapi ihtiyacı o kadar fazladır. Bu kişiler destek ve farmakoterapiden en fazla fayda görecek olan gruptur.

Hekimlerin hastalarının bağımlılık düzeylerini değerlendirmeleri ve sigara bırakmak isteyen hastalarına destek ve tedavi vermeleri önemlidir..” Sigarayı bırakanlar ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başlıyor. Nabız ve kan basıncı hemen normale dönüyor. 1. günde kanda zehirli maddeler saptanamıyor ve 1. ayda kalp damarları normal boyutuna ulaşıyor. 1. yılın sonunda kalp krizi geçirme riski 2 kat azalıyor. 5. yılın sonunda kanser riski yarı yarıya azalıyor. 10. yılın sonundaysa eğer kalıcı bir hasar oluşmamışsa sigarayı bırakanların hiç sigara içmemişlerle eşit düzeye geldiğini biliyoruz.

Bu nedenle tiryakilere sigarayı kendi iradeleriyle bırakabileceklerini düşünmüyorlarsa bir hekime ya da bir uzmana başvurmalarını öneriyoruz. Şunu herkesin bilmesi önemli, tedavi edilebilir bir hastalıktan söz ediyoruz. "Türk Toraks Derneği"